Συνδιοργάνωση εκδήλωσης με Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, “Εκπαιδευτικές επιλογές μετά το Γυμνάσιο”

Το 2ο Κ.Ε.Σ.Υ. Πειραιά σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 7ου Γυμνασίου Νίκαιας συνδιοργανώνουν ενημερωτική συνάντηση/εκδήλωση σε χώρο του σχολείου την Τετάρτη 05/02/2020 και ώρα 17:30 με θέμα: “Εκπαιδευτικές επιλογές μετά το Γυμνάσιο”.

Η εκδήλωση αποτελεί μέρος των στοχευμένων δράσεων που υλοποιούνται από το 2ο Κ.Ε.Σ.Υ. Πειραιά και έχει ως σκοπό την ενημέρωση της σχολικής κοινότητας για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές, την διαδικασία μετάβασης στο Λύκειο (Γενικό ή ΕΠΑΛ), την καλλιέργεια θετικής στάσης απέναντι στην αλλαγή, τις τάσεις, τα χαρακτηριστικά της αγοράς εργασίας και τις απαιτούμενες δεξιότητες ζωής.

Η δράση υλοποιείται από τον εκπαιδευτικό του 2ου Κ.Ε.Σ.Υ. Πειραιά με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό κο Καρακιόζη Κωνσταντίνο.