Επιμορφωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικών Ε΄& ΣΤ΄ Δημοτικού

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) ΠΕ70, Έξαρχος Ιωάννης προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων της E΄ & ΣΤ΄ τάξης (και των εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης) των Σχολείων παιδαγωγικής κι επιστημονικής του ευθύνης, σε συνεργασία με τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης κ. Γεώργιο Μπαλαμώτη(PhDMSc) και την Προϊσταμένη του 2ου ΚΕΣΥ Πειραιά, κ. Ευσταθία Ηλιοπούλου σε Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα:

«Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος: Αξιολόγηση ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών και αποτελεσματικές παρεμβάσεις-ΔΕΠΥ-Δημιουργική σκέψη»

τη Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2020, στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας (οδός Προποντίδος 1, Νίκαια, Διευθύντρια κ. Μαγαλιού Φρειδερίκη, τηλ. 210-4928152).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ:

8:30-9:00Προσέλευση Εκπαιδευτικών
9:00-9:30Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος: Αξιολόγηση ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών και αποτελεσματικές παρεμβάσειςΕισηγητής:Γεώργιος Μπαλαμώτης (PhDMSc), ΣΕΕ Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης
9:30-10:00ΔΕΠΥ- Ρεαλιστικές προτάσεις ενταξιακής εκπαίδευσηςΕισηγήτρια: Ευσταθία Ηλιοπούλου(PhD), Προϊσταμένη 2ου ΚΕΣΥ Πειραιά
10:00-10:30                                    Η δημιουργική σκέψη στο ελληνικό σχολείο:Στρατηγικές και τεχνικές διδασκαλίας.Εισηγητής: Ιωάννης Έξαρχος (PhDMed), ΣΕΕ ΠΕ70
10:30-11:00Διάλειμμα
11:00-12:15Εργαστήριο εκπαιδευτικών (workshop): Μελέτη περίπτωσης- Σχεδιασμός Εξατομικευμένου Προγράμματος Εκπαίδευσης

Πηγή